Бонусите на служителите се облагат с данък през всички месеци, за които се отнасят, а не само в месеца, в който са изплатени.
Работодателите често използват бонусна система в допълнение към възнаграждението, за да повишат представянето на своите служители. Бонусите могат да бъдат със случаен (не са гарантирани) или постоянен (гарантирани, както е показано във вашия трудов договор) характер. Случайните бонуси се изплащат въз основа на оценка на резултатите. Бонусът може да варира от 0% до 200% от заплатата в зависимост от степента на постигане на целите – работодателят не гарантира минимален размер на премията, нито дължи авансови вноски през годината.
След последните промени в Кодекса за социално осигуряване от август 2023 г. , бонусите на служителите трябва да бъдат обложени ретроспективно в месеците, в които работата е била извършена, а не само в месеца, в който се дължи. Например: годишният бонус, предоставен на служител в края на годината за постигнати резултати през този период, трябва да се облага не през декември, а през всички месеци на годината.
Чл. 6, ал. 2 от КСО /в сила от 1.08.2023 г./
Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислени и други доходи от трудова дейност. Възнагражденията, отнасящи се за положен труд за минало време, се разпределят за отработените дни, през които трудът е положен.