БИЗНЕС В БЪЛГАРИЯ

РЕГИСТРИРАНЕ НА ДРУЖЕСТВО

Преди да предприемете стопанска дейност в България, е необходимо да изберете тип на юридическото лице. Търговският закон урежда и регулира търговските предприятия. Независимо от националността на техните учредители, всички дружества, учредени и регистрирани в България, се считат за български юридически лица и са обвързани от българското законодателство.

Следните форми са примери за видовете юридически лица, които могат да се формират в България:Еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД); Дружество с ограничена отговорност с повече от един съдружник (ООД); Акционерно дружество (АД); Еднолично акционерно дружество (ЕАД); Клон на чуждестранно дружество, представителство и др.

Най-често срещаните юридически лица в България са дружество с ограничена отговорност (ЕООД ,ООД) и акционерно дружество (АД), тъй като предлагат най-доброто съчетание от оптимизиране на разходите, възможности за управление, ограничаване на отговорността на съдружниците, правни и административни изисквания.

ДАНЪЧНА СИСТЕМА

България е известна като държава-членка на ЕС, която предлага най-благоприятните данъчни ставки за юридическите лица. Обикновено чуждестранните дружества, които са постоянно установени и реализират печалба в България, са задължени да платят 10% корпоративен данък върху доходите. Както местните, така и чуждестранните компании са обект на една и съща корпоративна данъчна ставка в България. Въпреки това ,чуждестранните компании плащат български данъци само, ако имат постоянна организация или управителен съвет и правят печалби от български източници.

Резидентите в България подлежат на облагане с данък върху доходите като физическите лица на база на общия им доход, получен през календарната година. Тези, които не са резиденти се облагат с данък върху доходите, получени от източници в България.Личните доходи на резидентите се облагат с плосък данък в размер на 10% , които важи за всички видове доходи.

Стандартната ставка на ДДС е 20%. Намалената ставка е 9% и се отнася за някои туристически услуги като хотелско и други места за настаняване. Системата за ДДС е съобразена с Директивата за ДДС на ЕС.

ТРУДОВО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО

Регулирането на заетостта в България се урежда от Кодекса на труда, който се прилага еднакво и трябва да се спазва както от изпълнителните директори, така и от служителите. Българското трудово законодателство се прилага по отношение на чуждестранни и чуждестранни фирми в България по същия начин както местните субекти. Всички разпоредби, свързани с минимални гаранции, обезщетения за трудова заетост и обезщетения Регулирането на заетостта в България се урежда от Кодекса на труда, който се прилага еднакво и трябва да се спазва както от изпълнителните директори, така и от служителите. Българското трудово законодателство се прилага по отношение на чуждестранни и чуждестранни фирми в България по същия начин както местните субекти. Всички разпоредби, свързани с минимални гаранции, обезщетения за трудова заетост и компенсация, заменят всяко споразумение между работодателя и служителя. Тъй като българското трудово законодателство е изцяло в полза на служителите, назначаването на служители в България е сложно.

Експатите са задължени да плащат местните български данъци, само ако пребивават в страната поне 183 дни през календарната година. Вашият работодател обикновено ще извърши вашата регистрация в българската данъчна служба и ще плащането на осигуровки. Самоосигуряващите се лица ще трябва сами да си уредят данъчната си регистрация и социалното осигуряване в България. Българските осигурителни вноски се приспадат от брутната ви заплата от работодателя.

В условията на прекратено от работодател споразумение в резултат на съкращаване поради намалено натоварване или ликвидация, се дава едномесечно предизвестие заедно с едномесечното изплащане на заплатата на служителя.

ЧУЖДЕСТРАННИ РАБОТНИЦИ

Гражданите на ЕС, ЕИП и Швейцария могат да бъдат наети на работа, да работят като само осигуряващи се лица или да бъдат командировани в България без ограничения и без разрешително за работа, тъй като страната ни е член на ЕС. Специални условия са предвидени и за членовете на техните семействата.

Чуждестранните граждани, желаещи да работят в България, трябва предварително да кандидатстват за временно или постоянно разрешително за пребиваване. Освен разрешителното за пребиваване в България, за граждани на страни извън ЕС и ЕИП се изисква и разрешително за работа и виза. За управители или членове на бордове на директори на български дружества не се изисква разрешително за работа.

Чужденците, които искат да пребивават в България, имат разнообразни възможности да наемат жилище в страната. Препоръчително е наемането на агенция за недвижими имоти, когато посредник.

София е основния град за установяване на чуждестранните общности; значителна част от чуждестранното население е заето в международните компании в града.

Скорошни публикации

ноември 30, 2023

Leinonen Bulgaria празнува 25та  годишнина на БЪЛГАРСКИ ФОРУМ НА БИЗНЕС ЛИДЕРИТЕ

Като член на Българският форум на бизнес лидерите (БФБЛ), Лейнонен България участва в церемонията по честването на 25-ата годишнина на Форума на 21 ноември 2023…

Продължавайте да четете
ноември 28, 2023

Данъчното облекчение за родители на деца, ненавършили пълнолетие за 2023

Намаляването на данъчната основа за родители, които отговарят на условията за данъчно облекчение за деца за 2023 и сумите, които родителите могат да получат е…

Продължавайте да четете
октомври 26, 2023

Лейнонен България стана член на Българският форум на бизнес лидерите

На нарочна церемония на 26 септември 2023 г. беше връчен и почетен плакет за членство на Лейнонен България в Българският форум на бизнес лидерите (БФБЛ)…

Продължавайте да четете