Kodėl įmonės vėluoja pateikti metines finansines ataskaitas ir kokios pasekmės gresia jų nepateikus laiku

Nors metinių finansinių ataskaitų pateikimo terminas yra pasibaigęs, tačiau vis dar pasitaiko įmonių, kurios to padaryti dar nespėjo.

Viena iš dažniausiai minimų  priežasčių yra vėluojančios audito procedūros dėl auditorių stokos, jų per didelio užimtumo, tačiau tai, anaiptol, nėra vienintelė priežastis, kai įmonės vėluoja pateikti metines finansines ataskaitas. Iš patirties matome, kad dar labai dažnai pasitaiko atvejų, kai užsienio kapitalo įmonių vadovai, kurie dažniausiai būna ne Lietuvos piliečiai, nėra pakankamai susipažinę su Lietuvos įstatymų niuansais ir prievolėmis.

Kokios gi dar priežastys lemia metinių finansinių ataskaitų nepateikimą laiku?

Dažniausias praktikoje pasitaikančias išskirtume pastarąsias:

  • Vadovai neįvertina, kad nepriklausomai nuo įmonės įregistravimo datos, nors tai būtų ir paskutinės praėjusių metų gruodžio dienos, prievolė teikti metines finansines ataskaitas atsiranda iškart. Šiais metais sulaukėme itin daug naujų užklausų dėl pavėluoto finansinių ataskaitų parengimo, kai vadovai nesitikėjo, jog tik kelias dienas ar savaites veikusiai bendrovei ta prievolė egzistuoja;
  • Jei įmonės veikla sustabdyta, nėra darbuotojų, nereikia teikti jokių mokestinių
    deklaracijų, tačiau prievolė pasibaigus finansiniams metams pateikti metines finansines ataskaitas vis tiek išlieka;
  • Kartais dėl privalomo audito paaiškėja tik besibaigiant finansiniams metams, o tokiu metu rasti laisvus auditorius jau yra be galo sudėtinga.

Nors įmonės piktybiškai nevėluoja pateikti metinių ataskaitų, tačiau pasekmės įmonėms gali būti rimtos. Jau ne pirmus metus Regitrų centras tikrina įmones, siunčia pranešimus, duoda papildomo laiko ištaisyti situaciją, tačiau vėliau gresia ir sankcijos.

Kas gresia įmonėms nepateikus metinių finansinių ataskaitų?

  • Įmonės likvidavimas Registrų centro iniciatyva;
  • Administracinė bauda įmonės vadovui (nuo 600 iki 1 450 Eurų);
  • Įmonė gali būti pašalinta iš viešųjų pirkimų procedūrų;
  • Draudimo bendrovės gali atsisakyti apdrausti;
  • Gali netekti galimybės gauti paramą;
  • Reputacijos susigadinimas prieš parnerius ir darbuotojus.

Papildomai, atkreipiame dėmesį, kad pareigą teikti finansines ataskaitas turi ne tik Lietuvos Respublikoje įsteigti juridiniai asmenys, bet ir užsienio juridinių asmenų filialai, veikiantys Lietuvoje – šiuo atveju Registrų centrui yra teikiamos filialo steigėjo finansinės ataskaitos.

Rekomenduojame vadovams atkreipti dėmesį į dažniausiai pasitaikančias metinių finansinių ataskaitų nepateikimo priežastis ir įsivertinti, ar jiems nekils keblumų ateinančiais metais. Taip pat dabar yra puikus laikas pasirašyti naujas audito sutartis ateinantiems metams, kad viską dar pavyktų atlikti laiku ir būti socialiai atsakingo verslo pavyzdžiu.

Naujausi įrašai

sausio 6, 2025

Opcionai ir jų apmokestinimas Baltijos šalyse

Daugelis įmonių norėdami pritraukti naujų darbuotojų ir išlaikyti esamus, siūlo įvairius naudų paketus. Mūsų žiniomis, populiariausios naudos, kurias siūlo Baltijos šalyse veikiančios bendrovės yra šios:…

Skaityti toliau
gruodžio 16, 2024

Užsieniečių įdarbinimo griežtinimas ir papildomi reikalavimai darbdaviams

Nuo 2024 m. liepos 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos užsieniečių teisinės padėties įstatymo („UTPĮ“) pakeitimai, kuriais siekiama griežčiau kontroliuoti trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo procedūras Lietuvoje.…

Skaityti toliau
lapkričio 27, 2024

VERSLO APLINKA LIETUVOJE

JURIDINIŲ ASMENŲ STEIGIMAS Juridinių asmenų steigimo procedūra Lietuvoje iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti gana paprasta ir aiški, tačiau klientams (ypač užsienio šalių fiziniams ir juridiniams…

Skaityti toliau