VERSLO APLINKA LIETUVOJE

JURIDINIŲ ASMENŲ STEIGIMAS

Juridinių asmenų steigimo procedūra Lietuvoje iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti gana paprasta ir aiški, tačiau klientams (ypač užsienio šalių fiziniams ir juridiniams asmenims) neretai prireikia teisininkų konsultacijų įvairiais su juridinių asmenų steigimu susijusiais klausimais.

Šiuo metu populiariausios juridinių asmenų teisinės formos yra uždaroji akcinė bendrovė (UAB) ir mažoji bendrija (MB). Juridinio asmens steigimo procedūros paprastai trunka nuo dviejų iki keturių savaičių.

Leinonen teisininkų ir mokesčių specialistų komanda gali padėti ir patarti klientams kokios teisinės formos juridinį asmenį verta steigti Lietuvoje, padėti suderinti steigimo dokumentus su notarais bei atstovauti klientams santykiuose su valstybinėmis institucijomis (Registrų centru, Valstybine mokesčių inspekcija, Valstybiniu socialinio draudimo fondu ar kitomis institucijomis atsižvelgiant į konkretaus kliento poreikius). Įsteigus juridinį asmenį galime pasiūlyti klientams toliau teikti teisines, mokestines bei apskaitos paslaugas veiklą pradedančiai bendrovei.

MOKESČIŲ APLINKA

Lietuva – palanki verslui šalis, be įtemptos verslo pradžios šalyje procedūros. Nuo 2025 mokestinių metų standartinis pelno mokesčio (toliau – PM) tarifas (15 %), bus padidintas iki 16 %, o lengvatinis PM tarifas (5 %) bus padidintas iki 6 % dėl didėjančių išlaidų gynybos fondo paketui. Padidinus PM tarifus, kartu iki 16 % didėja dividendų apmokestinimas. Svarbu atkreipti dėmesį, jei įmonė atitinka tam tikrus reikalavimus, pirmaisiais veiklos metais mokestis gali būti netaikomas!

Standartinis PVM tarifas Lietuvoje yra 21 %, sumažintas 9% tarifas taikomas, pavyzdžiui, šilumos energijai, tiekiamai gyvenamosioms patalpoms šildyti, knygoms ir neperiodiniams leidiniams, viešojo transporto paslaugoms, teikiamoms reguliariais maršrutais, kuriuos nustato Ryšių ministerija ar savivaldybės, taip pat apgyvendinimo paslaugoms ir kitoms prekėms ir paslaugoms, numatytoms teisės aktuose. Sumažintas 5% tarifas taikomas neįgaliesiems skirtoms techninės pagalbos priemonėms ir jų remonto paslaugoms, farmacijos produktams ir medicinos pagalbos priemonėms, ir kitoms prekėms ir paslaugoms, numatytoms teisės aktuose.

Taip pat, nuo 2025 m. sausio 1 d. bus taikomi papildomi apribojimai automobilių pirkimo kainos ir nuomos išlaidų atskaitai. Naujoji atskaitos tvarka bus siejama su automobilio išmetamu CO2 kiekiu. Dėl N1 klasės (krovininio transporto) apmokestinimo pelno mokesčio pakeitime nenumatyta jokių apribojimų, pakeitimai numatomi tik M1 klasės (lengvųjų) automobilių atžvilgiu.

Jei norėtumėte sužinoti daugiau apie apmokestinimą ir (arba) mokestinius reikalavimus, lengvatas, susisiekite su mūsų patyrusiais mokesčių specialistais.

ĮDARBINIMAS

Darbo santykius Lietuvoje reguliuoja Lietuvos Respublikos darbo kodeksas ir kiti teisės aktai. Su būsimu  darbuotoju būtina sudaryti rašytinę darbo sutartį ir apie jo įdarbinimą ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną informuoti  Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (Sodrą).

Lietuvos Respublikos darbo kodekse numatyta galimybė įdarbintam asmeniui nustatyti iki 3 mėnesių trukmės bandomąjį laikotarpį. Bandomojo laikotarpio trukmė turi būti nurodyta darbo sutartyje. Darbo sutarties nutraukimo atveju įspėjimo laikotarpis priklauso nuo sutarties nutraukimo pagrindo ir gali svyruoti nuo 3 darbo dienų iki 3 mėnesių.

Darbuotojas taip pat privalo mokėti 19,50% socialinio draudimo įmokas, ir jei darbuotojas yra pasirinkęs, kad dalis jo atlyginimo būtų pervesta į pensijų fondą, iš jo atlyginimo išskaičiuojama iki 3%. Darbdavys privalo mokėti 1,45% (2,17% terminuotų sutarčių atveju) socialinio draudimo įmokas ir 0,32% įmokas į garantinį fondą ir ilgalaikio nedarbo fondą.

UŽSIENIEČIŲ ĮDARBINIMAS

Kadangi Lietuva yra Europos Sąjungos valstybė narė, Europos Sąjungos piliečių įdarbinimas Lietuvoje nėra labai sudėtingas. Su Europos Sąjungos piliečiu turi būti sudaroma rašytinė darbo sutartis, jam nėra reikalingas leidimas dirbti Lietuvoje. Jeigu Europos Sąjungos pilietis atvyksta gyventi į Lietuvą ilgiau nei trims mėnesiams per pusę metų, jis turėtų kreiptis į Migracijos departamentą dėl teisės laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje pažymėjimo išdavimo ir deklaruoti gyvenamąja vietą Lietuvoje. Svarbu atkreipti dėmesį, jog nuo 2024 m. liepos 1 d. stipriai sugriežtėjo trečiųjų šalių piliečių atvykimo į Lietuvą ir įdarbinimo reikalavimai. Nuo minėtos datos užsieniečiai (trečiųjų šalių piliečiai) privalo gauti laikiną leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje prieš pradėdami dirbti ir nebegali dirbti lietuviškose bendrovėse su kitų šalių išduotomis vizomis, kitų šalių leidimais laikinai gyventi ar bevizio režimo pagrindu (su labai ribotomis išimtimis).

Imigrantai privalo mokėti gyventojų mokesčius Lietuvoje tik tuo atveju, jei jie gyvena šalyje mažiausiai 183 dienas iš eilės per 12 mėnesių laikotarpį. Gyventojai privalo mokėti mokesčius nuo savo pajamų, gaunamų visose pasaulio šalyse. Asmenys, mokantys įmokas į Lietuvos socialinės apsaugos sistemą, priklausomai nuo jų veiklos formos ir mokamų įmokų rūšies, turi teisę gauti nedarbingumo dėl ligos išmokas, nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas iš viešojo sektoriaus sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų ir t.t.

Lietuva išsiskiria kaip klestintis verslo centras Europoje, siūlantis patrauklias verslo sąlygas investuotojams ir verslininkams. Remiantis pasaulinėmis ataskaitomis, tokiomis kaip Pasaulio banko „Ease of Doing Business“ indeksas, Lietuva nuolat patenka tarp pirmaujančių šalių pagal verslui palankią aplinką, demonstruodama savo tvirtą įsipareigojimą skatinti ekonominį augimą ir inovacijas. Konkurencingi pelno mokesčio tarifai – 15 proc. standartinis ir 5 proc. mažoms įmonėms – kartu su įvairiomis paskatomis užsienio investuotojams, tokiomis kaip laisvosios ekonominės zonos bei mokesčių lengvatos, daro Lietuvą patrauklia tarptautiniam verslui. Strateginė geografinė vieta, kvalifikuota darbo jėga ir pažangios skaitmeninės infrastruktūros dar labiau sustiprina Lietuvos, kaip idealaus investicijų traukos centro, reputaciją. Tiems, kurie ieško vartų į Europos rinkas su stipria parama ir augimo galimybėmis, Lietuva siūlo išskirtinį pasirinkimą.

Naujausi įrašai

lapkričio 1, 2024

Darbuotojų motyvavimas: kaip rasti balansą tarp įmonės galimybių ir veiksmingo skatinimo

Įmonių vadovams darbuotojų motyvavimą tenka svarstyti keliais aspektais: vienodai svarbu parinkti efektyvias skatinimo priemones ir teisingai apskaičiuoti joms skirtą biudžetą. Praktika rodo, kad geriausiai veikia…

Skaityti toliau
spalio 22, 2024

Juridinių asmenų likvidavimo procedūros atšaukimas: nuo šiol be kreipimosi į teismą

Pastaraisiais metais Registrų centras intensyviau stebi įmones, kurios nevykdo veiklos arba laiku nepateikia finansinių dokumentų ir esant teisiniam pagrindui, inicijuoja jų likvidavimą. Iki 2024 m.…

Skaityti toliau
rugpjūčio 22, 2024

Darbo santykiai ir individuali veikla: į ką atkreipti dėmesį

Darbo santykius, kurie atsiranda sudarius darbo sutartį, reglamentuoja Lietuvos Respublikos darbo kodeksas. Darbo sutartis − darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį darbuotojas įsipareigoja būti pavaldžiu…

Skaityti toliau