VMI patikslino kyšio sąvoką

Komentare patikslinama, kad kyšiu gali būti laikomas ne tik tiesioginis pinigų perdavimas asmeniui, bet ir kiti kyšio suteikimo būdai bei pateikiami pavyzdžiai, kokios situacijos gali būti vertinamos kaip kyšio davimas.

VMI pabrėžia, kad Bendrovės patirtos sąnaudos dėl kyšininkavimo, priskiriamos neleidžiamiems atskaitymams nepriklausomai nuo to, ar Bendrovė pasiekia tikslus, dėl kurių davė kyšį, ir nepriklausomai nuo to, kokia forma buvo duotas kyšis, t.y.:

  • tiesiogiai ar netiesiogiai per kitus veikiančius ar fiktyvius asmenis sumokant lėšas už tariamai atliktas paslaugas ar pirktas prekes, 
  • suteikiant paramą, 
  • dirbtinai padidinant prekių ir paslaugų kainas,
  • patiriant reprezentacines išlaidas, 
  • mokant fiktyvų arba dirbtinai padidintą darbo užmokestį ir pan.  

VMI, kilus įtarimams dėl galimos nusikalstamos veiklos, informaciją perduoda teisėsaugos institucijoms.

Atnaujintą komentarą galite rasti čia: link

Naujausi įrašai

gruodžio 16, 2024

Užsieniečių įdarbinimo griežtinimas ir papildomi reikalavimai darbdaviams

Nuo 2024 m. liepos 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos užsieniečių teisinės padėties įstatymo („UTPĮ“) pakeitimai, kuriais siekiama griežčiau kontroliuoti trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo procedūras Lietuvoje.…

Skaityti toliau
lapkričio 27, 2024

VERSLO APLINKA LIETUVOJE

JURIDINIŲ ASMENŲ STEIGIMAS Juridinių asmenų steigimo procedūra Lietuvoje iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti gana paprasta ir aiški, tačiau klientams (ypač užsienio šalių fiziniams ir juridiniams…

Skaityti toliau
lapkričio 1, 2024

Darbuotojų motyvavimas: kaip rasti balansą tarp įmonės galimybių ir veiksmingo skatinimo

Įmonių vadovams darbuotojų motyvavimą tenka svarstyti keliais aspektais: vienodai svarbu parinkti efektyvias skatinimo priemones ir teisingai apskaičiuoti joms skirtą biudžetą. Praktika rodo, kad geriausiai veikia…

Skaityti toliau