BIZNESS LATVIJĀ

UZŅĒMUMA DIBINĀŠANA

Latvija ir pievilcīga vieta uzņēmējdarbības uzsākšanai, pateicoties tās dalībai Eiropas Savienībā, Eirozonā un NATO, kā arī izdevīgajam ģeogrāfiskajam novietojumam pie Baltijas jūras, kas veicina starptautisko tirgu pieejamību. Latvijā ir pieejamas dažādas atbalsta programmas uzņēmējdarbības attīstībai, kā arī relatīvi vienkāršs uzņēmumu reģistrācijas process.

Uzņēmuma reģistrācija notiek Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā, un tas ir obligāts solis, lai iegūtu juridiskas personas statusu. Reģistrācijas process parasti aizņem aptuveni trīs darba dienas pēc visu nepieciešamo dokumentu iesniegšanas. Populārākās uzņēmējdarbības formas Latvijā ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), individuālais komersants un ārvalstu uzņēmuma filiāle.

Latvijā nav ierobežojumu uzņēmuma īpašnieku vai pārstāvju pilsonībai, padarot to par pievilcīgu izvēli arī ārvalstu investoriem. Turklāt, pateicoties zemām administratīvajām izmaksām un attīstītai digitālajai infrastruktūrai, uzņēmumu vadība Latvijā ir vienkārša un efektīva.

Neatkarīgi no izvēlētās uzņēmējdarbības formas, Latvija piedāvā stabilu un atvērtu vidi biznesa attīstībai ar plašām iespējām gan vietējiem, gan starptautiskiem uzņēmumiem.

NODOKĻI

Uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) tiek aprēķināts tikai tad, kad uzņēmums izmaksā dividendes vai citus maksājumus, lai faktiski sadalītu peļņu (nosacīti sadalītā peļņa). Nesadalītā uzņēmumu peļņa ir atbrīvota no nodokļiem. Savukārt sadalītajai peļņai UIN likme ir 20%, kas aprēķināta kā 20/80 no apliekamā neto maksājuma. Tādējādi faktiski piemērotā UIN likme ir 25%. 

UIN apliekamā bāze tiek novērtēta mēneša griezumā un tikai tad, kad peļņa ir sadalīta (piemēram, dividendes, kapitāla samazinājumi, likvidācijas kvota), tostarp darījumi, kas tiek uzskatīti par domājamo peļņas sadali (piemēram, transfertcenu korekcijas, uzkrājumi bezcerīgiem parādiem, dažos gadījumos izsniegti aizdevumi saistītām personām, izdevumi un maksājumi, kuri nav saistīti ar uzņēmuma saimniecisko darbību, dāvanas, uzņēmējdarbības izklaides izdevumi). 

No 2025.gada 1.janvāra, iedzīvotāju ienākumam piemēro divu pakāpju iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresīvās likmes:  

  • 25,5%, ja gada ienākums nepārsniedz EUR 105 300 (EUR 8775 mēnesī). 
  • 33%, ja  gada ienākums pārsniedz EUR 105 300. 

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme ienākumiem no kapitāla un kapitāla pieauguma ir 25,5%. 

Standarta PVN likme ir 21%, samazinātā PVN likme par 12%, tā  tiek piemērota svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, zīdaiņu pārtikas produktiem, farmaceitiskajiem izstrādājumiem, medicīniskiem produktiem invalīdiem, iekšzemes pasažieru pārvadājumiem, grāmatām (izņemot e-grāmatas), laikrakstiem un periodiskiem izdevumiem, viesnīcu izmitināšanu un centralizēto siltumapgādi.

NODARBINĀTĪBA

Latvija piedāvā daudzveidīgas iespējas nodarbinātībai gan vietējiem iedzīvotājiem, gan ieceļotājiem. Valsts darba tirgus ir dinamisks un attīstās, īpaši tādās nozarēs kā IT, transports un loģistika, ražošana, tūrisms un finanšu pakalpojumi. Tāpat pieprasījums pieaug arī speciālistiem tehniskajās jomās, veselības aprūpē un būvniecībā.

Darba likums Latvijā nodrošina plašu tiesisko aizsardzību darbiniekiem. Tas, tajā skaitā, bet ne tikai, regulē darba attiecības, nosaka minimālo algu, virsstundu samaksas principus, darba laika ierobežojumus un atvaļinājumu ilgumu. 2024. gadā minimālā alga Latvijā ir 700 eiro pirms nodokļu nomaksas (2025. gadā minimālā alga tiek palielināta līdz 740 eiro pirms nodokļu nomaksas).

Ārvalstnieki, kuri vēlas strādāt Latvijā, var saņemt uzturēšanās atļauju, ja ir noslēgts darba līgums ar vietējo uzņēmumu. Darba devēji ir atbildīgi par ārzemju darbinieku reģistrāciju un atbilstību darba tirgus prasībām.

Pašnodarbinātība un individuālais darbs ir populāri risinājumi tiem, kas vēlas elastību vai plāno uzsākt uzņēmējdarbību. Pašnodarbinātajiem ir iespēja pielāgot nodokļu režīmu atbilstoši ienākumu apjomam, taču viņiem pašiem jānodrošina sociālā drošība un darba drošības prasības.

Latvijā tiek uzsvērta darbinieku un darba devēju sadarbība, un arodbiedrības aktīvi piedalās darba apstākļu uzlabošanā. Valsts piedāvā arī atbalsta programmas gan jauniem uzņēmējiem, gan darba meklētājiem, tostarp iespējas pārkvalificēties un apgūt jaunas prasmes.

Nodarbinātība Latvijā sniedz iespējas profesionālai izaugsmei, vienlaikus nodrošinot darbiniekiem stabilu tiesisko un sociālo pamatu.

EKSPATRIĀTS

Kā Eiropas Savienības dalībvalsts, Latvija piedāvā brīvu pārvietošanās un nodarbinātības iespēju visiem Eiropas Savienības iedzīvotājiem. Tomēr, ja ārzemnieks, tostarp Eiropas Savienības pilsonis, plāno uzturēties Latvijā ilgāk par 90 dienām pusgada laikā (no pirmās iebraukšanas dienas), nepieciešams iegūt uzturēšanās atļauju. Savukārt personām no valstīm ārpus Eiropas Savienības Latvija ir viena no vienkāršākajām valstīm, lai saņemtu gan darba, gan uzturēšanās atļaujas, pateicoties vienkāršotajai procesam un skaidri definētām prasībām.

Latvija piedāvā augstu dzīves kvalitāti par salīdzinoši zemām izmaksām. Rīga, valsts galvaspilsēta, ir populāra ar savu kultūras bagātību, vēsturisko arhitektūru un daudzveidīgajām izklaides iespējām. Ekspatriāti novērtē arī valsts attīstīto veselības aprūpes sistēmu un starptautiskās izglītības iespējas.

Dzīvesvietas atrašana Latvijā, īpaši Rīgas reģionā, ir salīdzinoši ērta. Pieejami gan mēbelēti, gan nemēbelēti dzīvokļi, un īres cenas ir ļoti pieņemamas, īpaši salīdzinot ar citām Eiropas galvaspilsētām. Rīgā ir attīstīts sabiedriskais transports, kas nodrošina ērtu pārvietošanos pilsētā un tās apkārtnē.

Lai atrastu piemērotāko dzīvesvietu, ieteicams sadarboties ar nekustamā īpašuma aģentiem, kuri palīdzēs izvēlēties variantu, kas atbilst gan budžetam, gan vēlmēm. Šāda pieeja ne tikai ietaupīs laiku, bet arī nodrošinās labāku izpratni par vietējo nekustamo īpašumu tirgu.

Latvija piedāvā stabilu, draudzīgu un praktisku vidi, kas padara to par lielisku izvēli ekspatriātiem, kuri meklē līdzsvaru starp profesionālo attīstību un dzīves kvalitāti.

Nesen publicētie raksti

INOVATĪVI PERSONĀLA MOTIVĀCIJAS INSTRUMENTI - Leinonen
decembrī 9, 2024

INOVATĪVI PERSONĀLA MOTIVĀCIJAS INSTRUMENTI

Darba devējiem Latvijā ir pieejami trīs inovatīvi rīki personāla motivēšanai: personāla akcijas, personāla daļas un personāla opcijas. Katrs uzņēmums var izvēlēties variantu, kas vislabāk atbilst…

Turpināt lasīt
decembrī 3, 2024

Bonusi darbiniekiem: kā atrast līdzsvaru starp uzņēmuma iespējām un darbinieku vēlmēm?

Lai motivētu darbiniekus, uzņēmumu vadītājiem jāņem vērā dažādi aspekti, tostarp dažādu stimulu efektivitāte un to reālās izmaksas. Prakse rāda, ka vislabākie rezultāti tiek sasniegti, kad…

Turpināt lasīt
oktobrī 25, 2024

Darba vai uzņēmuma līgums? Atšķirības starp dažādiem sadarbīb

Vienojoties par sadarbību, ir būtiski izprast sadarbības būtību un piemērotāko sadarbības veidu. Sadarbības veidi var būtiski atšķirties atkarībā no izvēlētā līguma veida un saistībām, ko…

Turpināt lasīt