”Grāmatvedības likums” attiecas arī uz ārvalstu komersantu filiālēm un nerezidentu (ārvalstu komersantu) pastāvīgajām pārstāvniecībām Latvijā, un šī likuma 18.pantā teikts, ka par katru pārskata gadu sagatavo gada pārskatu, kura struktūra, apjoms un saturs, kā arī sagatavošanas, pārbaudīšanas un iesniegšanas kārtība noteikta Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā un uz tā pamata izdotos normatīvajos aktos. Ņemot vērā likuma normas ārvalstu komersantu filiāles un nerezidentu (ārvalstu komersantu) pastāvīgajās pārstāvniecības tās piemēro tiktāl, ciktāl tas izriet no attiecīgo saimnieciskās darbības veidu un nodokļus reglamentējošajos likumos noteiktajām finanšu pārskatu sagatavošanas prasībām. Savukārt, Gada pārskatu un Konsolidēto gada pārskatu likums nenosaka obligātu prasību sagatavot gada pārskatus ārvalstu filiālēm un ārvalstu pārstāvniecībām Latvijā atbilstoši šī likuma prasībām.
Ārvalstu filiāles un pastāvīgās pārstāvniecības ir arī UIN maksātājas, un tām ir jāsniedz UIN deklarācija vispārējā kārtībā, nodokļa bāzi dalot ar koeficientu 0,8 un reizinot ar 20%. UIN piemēro gan peļņas daļai, kas tiek pārskaitīta mātes sabiedrībai, gan nosacītajai peļņas sadalei ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem.
Tātad, pamatojoties uz likumu prasībām un vispārējo praksi, varam teikt, ka ārvalstu filiālēm un pastāvīgajām pārstāvniecībām obligātā kārtā jāsagatavo gada pārskats, kas sastāv no Bilances un Peļņas vai zaudējuma aprēķina. Šo pārskatu apstiprina likuma noteiktā kārtībā.
Ārvalstu filiāles un pastāvīgās pārstāvniecības Gada pārskats jāiesniedz izmantojot VID EDS pieejamās dokumentu veidlapas kādas piemēro nestrukturētiem dokumentiem un Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā noteiktajos termiņos, t.i, ne vēlāk kā piecu mēnešu laikā pēc pārskata gada beigām. Parasti pārskata gads noteikts kā kalendārais gads, bet var būt arī cits pārskata periods, kuru nosaka mātes sabiedrība.