Lai iegūti informāciju par darbinieka apgādībā esošām personām, grāmatvedis izmanto informāciju no EDS. Vai ar šo informāciju pietiek, lai apgalvotu, ka grāmatvedim ir pietiekami daudz informācijas, lai izvērtētu, kādi atvieglojumi ir pieejami darbiniekam?
Tiesības uz atvieglojumiem saistībā ar apgādībā esošajām personām ir tikai tam vecākam vai aizbildni, kura algas nodokļu grāmatiņā ir ierakstīts apgādājamais (bērns). Bet kritēriji ir piemērojami, lai saņemtu papildatvaļinājumu par bērnu?
Sakarā ar to, ka algas nodokļu grāmatiņu var iesniegt tikai vienā no darbavietām un bērns var tikt ierakstīts tikai viena vecāka algas grāmatiņā, uzņēmuma grāmatvedis var nezināt par to, ka darbiniekam ir tiesības uz papildus atvaļinājumu par bērnu.
Darba likuma 151.pantā nav noteikts vai tiesības uz papildatvaļinājumu ir tikai konkrētajam vecākām vai apgādniekam, kam ir attiecīgais ieraksts algas grāmatiņā. Papildatvaļinājums pienākas abiem vecākiem, pat ja abi strādā vienā darbavietā. Lai saņemtu papildatvaļinājumu, darba ņēmējam ir jāuzrāda dokuments darba devējām, kas apliecina Darba likuma 151.pantā minētos apstākļus un jāiesniedz iesniegums darba devējam. Līdz ar to darbiniekam ir piešķirams papildatvaļinājums, ja darbiniekam atbilstoši iepriekš minētajam ir vecāka statuss, kuru apliecina attiecīgi dokumenti – piemēram, bāriņtiesas lēmums par bērna nodošanu personas aprūpē vai dzimšanas apliecība.
Papildatvaļinājumu piešķir un izmanto līdz nākamā gada ikgadējam atvaļinājumam:
- trīs darba dienas – darbiniekiem, kuriem aprūpē ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam (Darba likuma 151. panta pirmās daļas 1. punkts);
- ne mazāk par vienu darba dienu – darbiniekiem, kuriem aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem (Darba likuma 151. panta pirmās daļas 3. punkts);