Opcionai ir jų apmokestinimas Baltijos šalyse

Daugelis įmonių norėdami pritraukti naujų darbuotojų ir išlaikyti esamus, siūlo įvairius naudų paketus. Mūsų žiniomis, populiariausios naudos, kurias siūlo Baltijos šalyse veikiančios bendrovės yra šios:

  • gyvybės ir papildomas sveikatos draudimas,
  • sporto išlaidų kompensavimas,
  • profesiniai kvalifikacijos kursai,
  • darbo vietos namuose išlaidų kompensavimas,
  • 3 pakopos pensijų draudimas,
  • opcionai.

Opcionai (pasirinkimo sandoris) – tai toks darbuotojų motyvavimo būdas, kai darbuotojas ir darbdavys sudaro susitarimą, pagal kurį darbuotojui suteikiama teisė tam tikru metu ateityje lengvatine kaina arba nemokamai įsigyti bendrovės, kurioje jis dirba, arba susijusios bendrovės akcijų.

Pasirinkimo sandoriai yra puiki motyvavimo priemonė, kuomet darbuotojas gali prisidėti prie bendrovės rezultatų. Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad pasirinkimo sandoris suteikia darbuotojui teisę, bet ne pareigą ateityje įsigyti bendrovės akcijų. Tuo šis sandoris skiriasi nuo įprastinio akcijų įsigijimo sandorio. Pasibaigus opciono sutartyje nurodytam terminui, darbuotojas turi teisę pasirinkti, pirkti akcijas ar ne.

Lentelėje žemiau pateikiame informaciją apie opcionų apmokestinimą

Lietuva, Estija Latvija
SąlygosApmokestinimasSąlygosApmokestinimas
Darbuotojas pagal pasirinkimo sandorius (akcijų opcionus) iš darbdavio ar su juo susijusio asmens įsigyja akcijų neatlygintinai ar už lengvatinę kainą ir šios akcijos įsigyjamos ne anksčiau kaip po 3 metų nuo teisės į pasirinkimo sandorį suteikimo.Darbuotojo gautos pajamos neapmokestinamos nei gyventojų pajamų, nei socialinio draudimo įmokomis.Darbuotojas pagal pasirinkimo sandorius (akcijų opcionus) iš darbdavio ar su juo susijusio asmens įsigyja akcijų neatlygintinai ar už lengvatinę kainą ir šios akcijos įsigyjamos ne anksčiau kaip po 12 mėnesių nuo teisės į pasirinkimo sandorį suteikimo.
 
Gautos darbuotojo pajamos neapmokestinamos, jei akcijos suteikiamos  pagal akcijų pasirinkimo sandorių planą, o darbdavys pateikė šį planą Valstybinei mokesčių inspekcijai.
Jei reikalavimai neįvykdyti, mokesčių lengvata netaikoma, todėl tokios darbuotojo gautos išmokos apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu ir socialinio draudimo įmokomis, t. y. apmokestinamos kaip su darbo santykiais susijusios pajamos.
Darbuotojas pagal pasirinkimo sandorius (akcijų opcionus) iš darbdavio ar su juo susijusio asmens įsigyja akcijų neatlygintinai ar už lengvatinę kainą ir šios akcijos įsigyjamos anksčiau nei po 3 metų nuo teisės į pasirinkimo sandorį suteikimo.Tokia darbuotojo gauta nauda apmokestinama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos (t. y. skaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis ir socialinio draudimo įmokos).Darbuotojas pagal pasirinkimo sandorius (akcijų opcionus) iš darbdavio ar su juo susijusio asmens įsigyja akcijų neatlygintinai ar už lengvatinę kainą ir šios akcijos įsigyjamos anksčiau nei po 12 mėnesių nuo teisės į pasirinkimo sandorį suteikimo.Tokia darbuotojo gauta nauda apmokestinama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos (t. y. skaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis ir socialinio draudimo įmokos).

Papildoma informacija apie apmokestinimą Lietuvoje

Jei akcijas suteikia darbdavys Lietuvos įmonė
Jei darbdavys suteikė akcijas neatlygintinai arba lengvatine kaina anksčiau nei po 3 metų, laikoma, kad darbuotojas gauna pajamas natūra, kurios apmokestinamos kaip darbo užmokestis.
Jei akcijas suteikia motininė įmonė (ne tiesioginis darbdavys)
Įsigyjant akcijas iš užsienio bendrovės (darbdavio motininės įmonės), minėta mokesčių lengvata gali būti taip pat taikoma.
 
Jeigu motininė įmonė suteikia akcijas anksčiau nei po 3 metų, tai darbuotojas turės mokėti gyventojų pajamų mokestį, bet valstybinio socialinio draudimo įmokų  – ne (nes akcijas suteikia ne tiesioginis darbdavys).
 
Tačiau jei darbuotojo darbdavys kompensuoja patirtas išlaidas motininei įmonei, laikoma, kad darbuotojas gavo naudą, kuri apmokestinama gyventojų pajamų mokesčiu ir valstybinio socialinio draudimo įmokomis (kai neišlaikomas 3 metų periodas).

Papildoma informacija apie apmokestinimą Estijoje

Opcionų sutarties pasirašymo reikalavimai
Siekiant įrodyti sutarties sudarymo datą Estijos mokesčių inspekcijai, opcionų sutartis turi būti pasirašyta skaitmeniniu parašu (pageidautina Estijos skaitmeniniu parašu) arba pas notarą, arba sutartis turi būti pateikta Estijos mokesčių administratoriui per 5 darbo dienas nuo jos sudarymo.
Jei akcijos suteikiamos Estijos įmonės darbdavio
Jei akcijos suteikiamos neatlygintinai arba lengvatine kaina anksčiau nei po 3 metų, tokia darbuotojo gauta nauda apmokestinama kaip su darbo santykiais.
Jei akcijos suteikiamos užsienio įmonės
Įsigyjant akcijas iš užsienio bendrovės (darbdavio motininės įmonės), minėta mokesčių lengvata gali būti taip pat taikoma.
 
Tačiau tais atvejais, kai akcijos darbuotojams bus suteiktos iš karto arba anksčiau nei po 3 metų ir jei patronuojančioji įmonė užsienyje padengia visas su akcijų suteikimu susijusias išlaidas, darbuotojo gauta nauda būtų apmokestinama tik gyventojų pajamų mokesčiu (prievolė mokėti gyventojų pajamų mokestį atsirastų darbuotojui) ir nebūtų apmokestinama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos (nebūtų mokamos socialinio draudimo įmokos).
 
Tais atvejais, kai išlaidos, susijusios su akcijų suteikimu, būtų perkeltos tiesioginiam darbdaviui, darbuotojas privalėtų mokėti gyventojų pajamų mokestį, o darbdavys (Estijos įmonė) privalėtų apskaičiuoti ir mokėti socialinio draudimo įmokas (jei netaikoma 3 metų išimtis).

Papildoma informacija apie apmokestinimą Latvijoje

Jei akcijos suteikiamos Latvijos įmonės
Jei akcijos suteikiamos neatlygintinai arba lengvatine kaina iš karto (anksčiau nei po 12 mėnesių), tokia darbuotojo gauta nauda apmokestinama kaip su darbo santykiais.
Jei akcijos suteikiamos motininės įmonės  – užsienio bendrovės
Įsigyjant akcijas iš užsienio bendrovės (darbdavio motininės įmonės), minėta mokesčių lengvata gali būti taikoma.
 
Tais atvejais, kai išlaidos, susijusios su akcijų suteikimu, būtų perkeltos tiesioginiam darbdaviui, tokios darbuotojos pajamos būtų apmokestintos kaip darbo užmokestis, jei akcijos suteikiamos anksčiau nei po 12 mėnesių.

Virginija Guleva

Head of Tax and Legal

Naujausi įrašai

gruodžio 16, 2024

Užsieniečių įdarbinimo griežtinimas ir papildomi reikalavimai darbdaviams

Nuo 2024 m. liepos 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos užsieniečių teisinės padėties įstatymo („UTPĮ“) pakeitimai, kuriais siekiama griežčiau kontroliuoti trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo procedūras Lietuvoje.…

Skaityti toliau
lapkričio 27, 2024

VERSLO APLINKA LIETUVOJE

JURIDINIŲ ASMENŲ STEIGIMAS Juridinių asmenų steigimo procedūra Lietuvoje iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti gana paprasta ir aiški, tačiau klientams (ypač užsienio šalių fiziniams ir juridiniams…

Skaityti toliau
lapkričio 1, 2024

Darbuotojų motyvavimas: kaip rasti balansą tarp įmonės galimybių ir veiksmingo skatinimo

Įmonių vadovams darbuotojų motyvavimą tenka svarstyti keliais aspektais: vienodai svarbu parinkti efektyvias skatinimo priemones ir teisingai apskaičiuoti joms skirtą biudžetą. Praktika rodo, kad geriausiai veikia…

Skaityti toliau