Darbdaviai įpareigojami operatyviai fiksuoti darbuotojų darbo laiką

2019 m. liepos 26 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo (toliau – Užimtumo įstatymas) pakeitimai, numatantys darbdavių prievolę į bendrovės apskaitos dokumentus iki darbo dienos darbovietėje pabaigos įtraukti:

·       darbuotojo dirbtus viršvalandžius;

·       darbuotojo darbo laiką švenčių dieną, poilsio dieną, jeigu jis nenustatytas pagal grafiką;

·       darbuotojo darbo laiką naktį.

Svarbu atkreipti dėmesį į Užimtumo įstatyme numatytą laiko kriterijų – fiksavimas turi būti atliktas iki darbo dienos darbovietėje pabaigos. Ši nuostata iš esmės įpareigoja darbdavius sukurti vidinę tvarką, tam tikrą sistemą, numatančią galimybę darbuotojui užfiksuoti jo dirbtus viršvalandžius tais atvejais, kuomet už darbo laiko fiksavimą atsakingų asmenų darbo diena baigiasi anksčiau nei darbuotojo, atitinkamą dieną dirbančio viršvalandžius.

Manytina, kad tokie Užimtumo įstatymo nuostatų pokyčiai sietini su Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimu byloje Nr. C-55/18, kuriuo įtvirtinama darbdavių pareiga sekti visų darbuotojų kasdienio darbo laiko trukmę, įvedant atitinkamą kontrolės sistemą (žr. ankstesnį mūsų pranešimą /ltu/lt//europos-sajungos-teisingumo-teismas-privaloma-sekti-vis-darbuotoj-darbo-laiko-apskaita)

Svarbu atkreipti dėmesį, kad remiantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – Darbo kodeksas) nuostatomis, viršvalandinis darbo skiriamas darbdavio nurodymu, esant darbuotojo sutikimui. Todėl situacijos, kuomet darbuotojas viršvalandžius dirba “savanoriškai” ne tik neeliminuoja darbdavio pareigos laikytis aukščiau nurodytų darbo laiko fiksavimo taisyklių, bet ir yra negalimos Darbo kodekso kontekste. Darbdavys turi arba tinkamai užfiksuoti ir apmokėti už darbuotojo dirbtą viršvalandinį darbą, arba imtis atitinkamų priemonių, kad darbuotojas darbo funkcijas atliktų neviršydamas nustatytų darbo valandų.


Už aukščiau aptartos prievolės nevykdymą ar netinkamą vykdymą Užimtumo įstatymas numato galimybę sulaukti piniginės nuobaudos, kurią skiria valstybinė darbo inspekcija. Šiame kontekste pažymėtina, kad jeigu bendrovei baudą už Užimtumo įstatymo pažeidimus skiria valstybinė darbo inspekcija, laikoma, kad tokia bendrovė neatitinka minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų ir gali būti įtraukta į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą.

Primename, kad Leinonen komandą sudaro teisininkai, mokesčių bei apskaitos konsultantai. Esame ilgametę patirtį turintys darbo užmokesčio apskaitos, mokesčių bei teisės specialistai, todėl galime padėti paruošti reikiamus dokumentus bei visapusiškai konsultuoti Jus rūpimais darbo užmokesčio, darbo laiko apskaitos ar darbo teisės klausimais.


Informacija aukščiau buvo paruošta Leinonen teisininkų komandos.

Recent Posts

gegužės 23, 2023

Sumažinkite savo įmonės apmokestinamąjį pelną pasinaudojant investicijų mokesčio lengvata

Nors investicijų mokesčio lengvata įsigaliojo 2009 m., lengvata pasinaudojo ir apmokestinamąjį pelną sumažino tik nedidelė dalis įmonių. Atkreipiame dėmesį, kad ruošiamasi pratęsti šios lengvatos panaudojimo…

Skaitykite plačiau
gegužės 18, 2023

„Leinonen Lietuva“ direktoriumi paskirtas Povilas Sadaunykas

Šiose pareigose Povilas keičia dvejus metus įmonei vadovavusią Mildą Ugianskienę, kuri savo profesinę karjerą tęs „Leinonen“ įmonių grupėje ir bus atsakinga už žmogiškųjų resursų valdymą…

Skaitykite plačiau
gegužės 16, 2023

Dažniausiai pasitaikančias klaidas deklaruojant pelno mokestį

Artėjant pelno mokesčio deklaravimo terminui, norėtume atkreipti jūsų dėmesį į dažniausiai pasitaikančias klaidas deklaruojant pelno mokestį. Pasitikrinkite, ar nedarote šių klaidų: taikoma investicinio projekto lengvata,…

Skaitykite plačiau